XIX Warszawskie Dni Kardiologii Akademickiej

2 czerwca już po raz dziewiętnasty zorganizowano Warszawskie Dni Kardiologii Akademickiej.  Były one połączone z Wiosennym Spotkaniem Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz spotkaniem Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego.

Głównym organizatorem spotkania była I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęli JM Rektor naszej Uczelni – prof. Mirosław Wielgoś oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – prof. Piotr Hoffman.

Konferencję otworzył prof. Grzegorz Opolski – przewodniczący Komitetu Naukowego. Witając przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele Władz Uczelni, wykładowcy, lekarze i studenci, podkreślił akademicki wymiar sympozjum.

Podczas konferencji przedstawiono wyniki badań klinicznych i aktualne zalecenia medyczne dotyczące postępowania w przypadku najważniejszych problemów kardiologicznych. Zaprezentowano także innowacyjne techniki leczenia w kardiologii inwazyjnej i elektroterapii, w tym terapii zaburzeń z rytmu serca u najmłodszych pacjentów. Osobne miejsce poświęcono telekardiologii. Gościem honorowym konferencji była prof. Emanuela Locati z Włoch, ekspert w dziedzinie telemonitoringu urządzeń wszczepialnych.

Stosowanie aktualnych wytycznych w codziennej praktyce oraz wybór optymalnego sposobu postępowania przedyskutowano razem z wybitnymi ekspertami  w ramach tzw. kardiogrupy.

Uczestnicy konferencji wzięli udział w 7 sesjach dydaktycznych oraz sesji studenckich prac oryginalnych, podczas której przyszli lekarze zaprezentowali wyniki swoich prac naukowych. Prace przedstawiono w formie e-plakatów w formule Hyde-Parku. Autorzy najciekawszych doniesień zostali nagrodzeni.

Sympozjum towarzyszyły warsztaty dotyczące ostrych stanów kardiologicznych przygotowane przez studentów z Koła Kardiologicznego  przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM.

W programie konferencji znalazło się także Walne Zgromadzenie Członków Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zdjęcia: Jarosław Oktaba