IV Ogólnopolskie Studenckie Dni Pielęgniarstwa Klinicznego

25 maja br. odbyły się IV Ogólnopolskie Dni Pielęgniarstwa Klinicznego. Tegoroczna edycja została poświęcona profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Wydarzeniu patronował JM Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś oraz Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu – prof. Piotr Małkowski.
25 maja br. odbyły się IV Ogólnopolskie Dni Pielęgniarstwa Klinicznego. Tegoroczna edycja  została poświęcona profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Wydarzeniu patronował JM Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś oraz Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu – prof. Piotr Małkowski.

Konferencję otworzyła dr Katarzyna Wesołowska z Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego, który był organizatorem spotkania. Dziękując wszystkim za przybycie, przywitała grono ekspertów, prelegentów i studentów.

Pierwszą część wydarzenia stanowiła Sesja Ekspertów z udziałem wybitnych naukowców i dydaktyków: prof. Leszka Pączka – kierownika Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, prof. Zbigniewa Gacionga – kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, dr. hab. Leszka Czupryniaka – kierownka Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz dr. hab. Tadeusza Przybyłowskiego z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii.
Podczas Sesji Eksperckiej omówiono najważniejsze choroby cywilizacyjne XXI w., w tym czynniki ryzyka, epidemiologię i szacunki odnoszące się do przyszłości. Poruszono także kwestie związane rozwojem nauki i wzrostem wiedzy w społeczeństwie w kontekście zdrowia publicznego.

W programie konferencji znalazły się trzy sesje, które miały charakter konkursowy.

Podczas tzw. Sesji Otwartej swoje prace dotyczące chorób cywilizacyjnych zaprezentowali zarówno pracownicy Uczelni, jak i osoby z nią nie związane.  Jury konkursu, w skład którego weszli członkowie Komitetu Naukowego Konferencji na czele z dr hab. Bożeną Czarkowską-Pączek , pierwsze miejsce przyznało zespołowi reprezentowanemu przez dr n. o zdr. Zofię Sienkiewicz za pracę „Wiedza mieszkańców województwa lubelskiego na temat nadciśnienia tętniczego”.

W ramach Sesji Studenckiej, która również dotyczyła aktualnych problemów zdrowia publicznego, przedstawiono 7 prac wykonanych przez studentów Wydziału Nauki o Zdrowiu. Zwyciężyła praca zespołu Katarzyny Dołoto zatytułowana „ Ocena wpływu aspektów psychospołecznych na poziom odczuwanego bólu”.

Laureatami sesji plakatowej zostali natomiast: Anna Szpak, Julita Słomka, Michał Dąbrowski i Piotr Abramaczyk , których nagrodzono za pracę „Ocena ryzyka zakrzepowo-zatorowego u pacjentów z migotaniem przedsionków”.

Fot. Wanda Widomska